مجازی سازی

مجازی سازی چیست

مجازی سازی یکی از مهمترین تکنولوژی های معرفی شده در ۲ دهه اخیر است. علمی نو که به واسطه مزایای فراوان آن به شدت مورد استقبال سازمان ها قرار گرفت و موجب کاهش هزینه در شرکت های کوچک و بزرگ شد. در این مطلب موارد مختلفی همچون:

 • مجازی سازی چیست.
 • مزایای مجازی سازی.
 • انواع روش های مجازی سازی.

را با هم بررسی می کنیم.

مجازی سازی چیست

مجازی سازی یا  Virtualization روش و ایده نوین است که به کمک آن میتوانیم چندین سیستم عامل را بر روی یک سرور و یا یک کامپیوتر به صورت همزمان ایجاد کنیم. مهم ترین مزیت مجازی سازی که میتوان به آن اشاره کرد، استفاده همزمان چندین سیستم عامل از یک بستر سخت افزاری است.

مجازی سازی یا virtualizationمزایای مجازی سازی

 • کاهش چشم گیر هزینه خرید و راه اندازی بستر سخت افزاری.
 • کاهش مصرف انرژی و افزایش بازدهی.
 • کاهش فضای اشغالی.
 • متمرکز شدن کل شبکه.
 • پایداری بالا و افزایش میزان توان عملیاتی.
 • افزایش سرعت در ترمیم شبکه در صورت بروز مشکل.
 • بالا بردن امنیت سیستم.

با توجه به ارائه روز افزون سرویس های جدید نرم افزاری، به همان تناسب هم تعداد سرور های سخت افزاری افزایش پیدا میکند. در ابتدا همه سازمان ها، ارگان ها با بالا بردن تعداد سرور های خودشان مشکلی را احساس نمیکنند. ولی پس از گذشت مدت زمانی، هزینه گزاف نگه داری و پشتیبانی از این سرور ها، مشکلاتی مانند مالی، منابع انسانی یا اتلاف زمان برایشان به وجـود مـی آید. در این حالت به صـورت مـداوم نیاز به صرف هزینه و پشتیبانی ســـخت افزاری و نرم افـــزاری کارشناس فنی دارند.

فرض کنید در یک ســازمان نیاز به ارائه ســـرویس جدیـــد نرم افـــزاری به صورت وب داریم. ابتدا منابع نرم افزاری مورد نیاز تامین میشود، پس از آن نیاز به منابع سخت افزاری جدید احساس میشود. عملا هم نیاز به منابع سخت افزاری و هم منابع نرم افزاری جدید احساس میشود، که هردو هزینه و زمان زیادی نیاز دارد. اضافه شدن سرور های مختلف باعث بالا رفتن هزینه های مدیریت، پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری، مصرف انرژی، نیروی انسانی و… میشود.

با استفاده از راهکار مجازی سازی میتوان این قبیل مشکلات را براحتی حل نمود و مدیریتی متمرکز را در بستر شبکه راه اندازی کرد.

انواع روش های مجازی سازی

به طور کلی روش های مختلفی برای مجازی سازی در یک مجموعه داریم. مهمترین روش های مجازی سازی یا virtualization به شرح زیر می باشد:

مجازی سازی سرور Server virtualization

مجازی سازی سرور 

مجازی سازی سرور یعنی یک سرور فیزیکی را به ۲ یا تعدادی بیشتر سرور مجازی کوچکتر تقسیم کنیم. این روش را معمولا با نرم افزارهای مجازی سازی همچون Citrix Xenserver یا Vmware esxi پیاده سازی می کنند.

مجازی سازی برنامه Application virtualization

مجازی سازی برنامه

در روش مجازی سازی برنامه روش نرم افزارهای مورد نیاز بر روی سرور نصب می شود. کاربران برای استفاده از برنامه ها به سرور متصل شده و برنامه ها با سرعت بیشتری بر روی سرور اجرا می شوند. در این روش تنها لازم است برنام ها یکبار بر روی سرور نصب شوند.

مجازی سازی دسکتاپ Desktop virtualization

مجازی سازی دسکتاپ

در مجازی سازی دسکتاپ می توان به ازای هر کاربر یک سیستم عامل در سرور نصب کرد. در این صورت تمامی برنامه ها بر روی سرور اجرا می شوند. و کاربر توسط دستگاهی مانند زیرو کلاینت یا تین کلاینت به سرور متصل می شود و کار می کند.

مجموعه شرکت های مایا در زمینه مشاوره، ارائه خدمات، عیب یابی، بهبودی سیستم، نظارت، تولید، پشتیبانی، استاندارد سازی، آموزش و اجرا  اقدام به ارائه خدمات می نماید.

سوالات متداول مجازی سازی:

 • آیا با مجازی سازی می­توانیم هزینه­ های مجموعه خود را کاهش دهیم؟

بله. مجازی سازی با هدف کاهش هزینه ­های ریالی و زمانی به مجموعه شما کمک می­ کند. برای مثال در مجازی سازی سرور شما به جای صرف هزینه گزاف جهت خرید سرورهای فیزیکی، فقط هزینه برای خرید یک سرور فیزیکی قدرتمند پرداخت می ­کنید. و تمامی سرورهای فیزیکی در حالت قبلی به صورت مجازی در قالب ماشین مجازی ساخته می ­شوند.

 • آیا برای استفاده از مجازی سازی سخت افزار خاصی باید داشته باشیم؟

خیر. فقط کافیست سرور یا کامپیوتر شما قابلیت پشتیبانی از مجازی سازی را داشته باشد.