برد هوشمند

برد هوشمند

برد هوشمند smart board یا تخته هوشمند ابزاری است که به جای تخته وایت برد در مدارس استفاده می شود و در امر هوشمند سازی مدارس کاربرد فراوان دارد.

برد هوشمند چیست

برد هوشمند یا تخته هوشمند یا E-board، ابزاری پیشرفته جهت استفاده در کلاسهای آموزشی و سالنهای کنفرانس می باشد. برد هوشمند، معمولا جنبه ی وسیله ای کمک اموزشی را دارد.این وایت برد الکترونیکی، جایگزین مناسبی برای تخته وایت بردهای ساده و قدیمی میباشد .تخته هوشمند با عناوین دیگری نظیر “برد الکترونیکی” یا “اسمارت برد” نیز شناخته می شود .

 امروزه استفاده از برد هوشمند در اکثر مراکز آموزشی جهت هوشمند سازی مدارس، دانشگاه ها و نیز اتاقهای جلسات و کنفرانس رایج گردیده . برد هوشمند با قرار گرفتن در کنارابزار هایی مانند ویدئو پروژکتور و ویژوالایزر میتواند یک سیستم کمک آموزشی بسیار کار آمد و کامل را برای کاربران ایجاد کند.استفاده از برد هوشمند در کلاسها و سالنها، امکان نمایش مطالب را به طور کاملا پویا برای کاربر مهیا می نماید.

برد هوشمند یک سخت افزار است یا نرم افزار؟

برد هوشمند علاوه بر بخش سخت افزاری خود، دارای یک بخش نرم افزاری اصلی هم میباشد.سخت افزار تخته هوشمند از یک سطح الکترونیکی، شامل مجموعه ای از سنسور های لمسی، تشکیل شده است .بخش نرم افزاری برد، معمولا قابلیت ها و ویژگیهای خاص محصول را پشتیبانی می کند. این بخش ضمن رعایت اصول استفاده آسان کاربران(user friendly بودن )، محیط مناسبی را جهت محیط های اموزش، همایشها و حتی جلسات عملیاتی فراهم می نماید .

 چگونه از برد هوشمند استفاده کنیمچگونه از برد هوشمند استفاده کنیم

برای استفاده از برد ھوشمند شما نیاز به یک ویدئو پروژکتور و یک رایانه دارید، تا تصویر کامپیوتر از طریق پروژکتور روی تخته هوشمند منعکس شود .به طور کلی یک برد ھوشمند می تواند جایگزین مناسبی برای پرده نمایش و تخته وایت بردھای معمولی باشد.

 انواع برد هوشمند

  1. برد هوشمند مدارس.
  2. برد هوشمند الکترومغناطیسی.
  3. برد هوشمند الکترونیکی یا لمسی.
  4. برد هوشمند سرامیکی یا ضد خش.

در ادامه هریک از این مدل ها را بطور مختصر آورده ایم.

  • برد ھوشمند مدارس

در این مدل از تخته ھوشمند، امکان نمایش تصاویر و فایل ھای کامپیوتری به وسیله “دیتا ویدئو پروژکتور” بر روی برد ھوشمند وجود دارد.

  • برد ھوشمند الکترومغناطیسی

قبل از وارد شدن برد ھوشمند لمسی به بازار، این نوع از تخته ھوشمند، رایج ترین مدل در بازار بودند.در برد ھوشمند الکترومغناطیسی، کاربر برای انجام دستورات، با یک قلم مغناطیسی مخصوص یا ماوس کامپیوتر، صفحه نمایش را کنترل میکند.

  • برد ھوشمند لمسی یا الکترونیکی

 برد ھوشمند یا “تخته لمسی الکترونیکی” به عنوان صفحه لمسی کار می کنند .در این نوع برد، به جای استفاده از ماژیک وایت برد معمولی، از قلم ھوشمند استفاده می شود.این نوع برد ھوشمند همانند کامپیوتر، بر پایه سیستم عامل های ویندوز و لینوکس کار می کند.

معایب بردهای هوشمند:

مشکل اساسی این نوع بردها استهلاکی بودن آنهاست.در صورت استفاده از قلمی غیر از قلم مخصوص بر روی برد هوشمند، سایه ها و هاله هایی روی صفحه ایجاد میشود.و پس از مدتی خطوط ریز و درشت زیادی روی صفحه نمایش تشکیل میشود،که عملا کیفیت تصویر را کم میکند.

  • برد ھوشمند ضد خش یا سرامیک استیل

نسل جدید برد ھوشمند لمسی دارای روکش مغناطیسی “سرامیک استیل” می باشد.در برد ھوشمند ضد خش، امکان نوشتن با ھر نوع قلم یا ماژیک و حتی با دست ھم وجود دارد.صفحه ی نمایش این برد ھای ھوشمند کاملاً مقاوم و ضد ضربه، ضد آب، ضد خش و ساییدگی، ضد حرارت و نسوز می باشد.تخته ھوشمند ضدخش در برابر مواد شیمیایی نیز مقاوم میباشد.هیچگونه لک گرفتگی، رنگ پذیری و جذب باکتری نداشته، که این ویژگی باعث استقبال بسیار زیاد مدیران ازاین محصول شده است .

خرید برد هوشمند

امروزه بسیاری از مدارس از برد های هوشمند برای هوشمندسازی کلاسهای خود استفاده کرده و میکنند. اما به علت هزینه ی بالای تهیه این تکنولوژی بخصوص پس از مشکلات و بحران های اقتصادی اخیر در ایران، راه حل های ارزان تر مانند قلم نوری جایگزین آن می شود. همچنین هزینه تعمیرات و نگهداری این برد ها هم بسیار بالا می باشد. و مدیران در درازمدت باعث مشکلات زیادی میشوند. بهمین خاطر برای مدارسی که بودجه فناوری زیادی ندارند، استفاده از برد هوشمند راه حل مناسبی نمیباشد.

برای انتخاب بهترین تکنولوژی ها و تجهیزات هوشمندسازی برای مدرسه خود، میتوانید بایک تماس،از مشاوره رایگان کارشناسان شرکت مایا استفاده کنید.