زیرو کلاینت چیست

zero client چیست

زیرو کلاینت چیست ؟ زیروکلاینت دستگاهی است در اندازه یک تلفن همراه کوچک. اما کارایی آن برای کاربران ، دقیقا مشابه وحتی بهتر از یک سیستم کامپیوتری کامل ، مانند LapTop یا Case است .

زیرو کلاینت چیست

تفاوت زیرو کلاینت با PC چیست؟

شما برای استفاده از یک کیس کامپیوتر ، فقط سیستم خود را به برق وصل میکنید و با آن کار میکنید . اما در مورد زیرو کلاینت ها شما باید اول زیرو کلاینت های خود را بوسیله یک کابل یا بصورت وایرلس به یک کیس (سرور ) متصل کنید.

سوال: چه سروری مناسب زیرو کلاینت ها است ؟ 

پاسخ: ← انتخاب سرور

در واقع با وصل کردن زیروکلاینت به سیستم خودتان، شما یک دستگاه کامل دیگر ایجاد میکنید .  زیرو کلاینت تمامی منابع سخت افزاری ، نرم افزاری و اطلاعاتش را از کیس مادر یا همان سرور  میگیرد. همینطور همه ی پردازش های کاربران زیرو کلاینت هم در سرور انجام میشود .

چگونگی اتصال زیرو کلاینت به سرور در شبکه

چگونگی اتصال زیرو کلاینت به سرور در شبکه

 

برای مشاهده انواع زیرو کلاینت اینجا کلیک کنید ←  انواع زیرو کلاینت

ممکن است در نگاه اول زیرو کلاینت تنها یک درگاه برای استفاده از کیس به نظر برسد ! سوالاتی که پیش می آید :

 • چرا مستقیما از کیس استفاده نکنیم ؟
 • به چه علتی این تکنولوژی ایجاد شده و تا این حد توسعه پیدا کرده است؟
 • چرا تمامی ادارات دولتی و مراکز آموزشی، بخصوص مدارس در حال تعویض زیرو کلاینت با کامپیوترهایشان هستند؟

علت محبوبیت زیروکلاینت

امروزه بزرگ ترین سازمان ها ، مدارس، دانشگاه ها و آموزشگاه ها،وحتی بانک ها و بیمه ها در حال بروزرسانی و جایگزینی سیستم های قدیمی شان با زیروکلاینت و تین کلاینت هستند . مهمترین دلیل این است که شما به جای خرید کیس جداگانه برای هرکاربر و پرداخت هزینه زیاد تجهیز ، نصب و پشتیبانی هر سیستم، تنها یک کیس و تعدادی زیروکلاینت ارزان قیمت خریداری میکنید.هر کاربر با استفاده از زیرو کلاینت خود، میتواند از تمامی (ویا بخشی) از منابع اطلاعاتی و حتی بروز رسانی ها و آنتی ویروس های  موجود در کیس مرکزی استفاده کند.

حال مهمترین مساله ای که پیش می آید چگونگی پشتیبانی یک کیس  مرکزی از تعداد زیادی کاربر زیروکلاینت است.در این حالت انتظار میرود که کیس مادر ، یک سرور خیلی قوی و گران قیمت و دارای منابع سخت افزاری وسیع باشد. اما برای ساپورت زیروکلاینت ها لزوما نیازی به سرور قوی و گران نیست.فقط کافی است در خرید زیروکلاینت ها و سرور خود، انتخاب درستی انجام دهید.

زیروکلاینت در مراکز آموزشی- rayan andishe maya

زیروکلاینت در مراکز آموزشی- rayan andishe maya

سرور مورد نیاز زیرو کلاینت

به دلیل تکنولوژی و پروتکل های زیروکلاینت ها، تنها با داشتن یک کیس معمولی، قادر به استفاده ساده تا حرفه ای (کار با فوتوشاپ، افتر افکت ، تری دی مکس و…) خواهید بود.

مصرف انرژی زیرو کلاینت

مصرف برق شما بجای ۳۰۰ وات به ازای هر رایانه به ۵ وات کاهش پیدا میکند. 

عمر مفید زیرو کلاینت

عمر مفید میانگین کامپیوتر های قدیمی حدودا ۵ سال است. در حالی که در زیروکلاینت ها این میزان به بالای ۱۰ سال افزایش پیدا میکند.

پشتیبانی زیرو کلاینت

در روش Zero Client ، عملیات زمانبر و دشوار مانند: نصب نرم افزار های مورد نیاز ، بروز رسانی ها ، پیشتیبانی ها و… تنها یک بار روی کیس اصلی انجام میشود.

زیرو کلاینت ها در واقع نیازی به پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری ندارند. پس ما برای مدیریت کاربران و مجموعه تنها نیاز به یک ادمین شبکه داریم.این مدیر شبکه لزوما یک فرد متخصص نیست و میتواند هر فردی با اطلاعات معمولی هم باشد.

امنیت زیروکلاینت ها

نکته جالب دیگر در استفاده از زیرو کلاینت ها ، امنیت بالای اطلاعات و دیتا در این سیستم هاست. شما با استفاده از Zero Client، میتوانید میزان دسترسی متفاوتی به هر یک از کاربران خود بدهید. همچنین  میتوانید فضایی برای اشتراک گذاری مطالب بین کاربران خود داشته باشید.به این ترتیب کاربران میتوانند براحتی تمامی اطلاعات مورد نظرشان را در اختیار هم قرار دهند.این فضای مشترک  کاربران بگونه ای است که دسترسی به اطلاعات حساس در بخش مدیریت را نداشته باشند.

مدیریت کاربران زیرو کلاینت

علاوه بر امنیت بالای اطلاعات ،شاید این نکته هم برای مدیران بسیار دلچسب باشد که شما در هر لحظه قابلیت بازدید و حتی گرفتن گزارش کار سیستم هر یک از کاربران خود را داشته باشند.میتوانید هر زمان با یا بدون اطلاع کاربران، سیستم آنها را مشاهده کنید. و یا اگر قصد آموزش و نمایش ویدئویی برای کابران خود دارید، آن ویدئو را بطور همزمان برای همه کاربران نمایش قرار دهید.

Broadcasting

در این مقاله سعی بر این بود تا شما را با تکنولوژی Zero Client آشنا کنیم .در ادامه  ما به طور دقیق صرفه ی اقتصادی استفاده از این سیستم ها را بررسی میکنیم.

مقالات دیگر ما

مزایای زیرو کلاینت نسبت به رایانه

مزایای زیروکلاینت ها - رایان اندیشه مایا

مزایای زیروکلاینت ها – رایان اندیشه مایا

در این بخش بطور کامل مزیت های زیرو کلاینت نسبت به یک کیس کامپیوتر را برای شما آورده ایم :
 1. دستگاه زیرو کلاینت شما به هیچ وجه آلوده به ویروس نمیشود. پس شما هیچوقت نگران مشکلات اجرایی در دستگاه خود نخواهید بود.
 2. سیستم زیرو کلاینت کاربران شما نیاز به پشتیبانی نرم افزاری ندارد. در واقع دیگر نیازی به صرف هزینه و زمان زیاد برای پشتیبانی و نیروی فنی جهت رفع مشکلات سیستم ها نیست.
 3. همانطور که در بالا اشاره کردیم مصرف برق برای هر یک کیس کامپیوتر در حدود ۲۰۰-۳۰۰ وات میباشد. این میزان در زیرو کلاینت ها تنها ۵ وات است.  که شاخص مهمی برای صرفه اقتصادی شما در طولانی مدت محسوب میشود.
 4. عمر دستگاه های زیرو کلاینت بین ۱۰تا ۱۲ سال است . در حالی که کیس های کامپیوتر موجود در شرکت ها و مدارس بایستی هر ۴ الی ۵ سال تعویض نمایید. ( که البته در این بین نیز نیاز به تعمیرات متعدد دارند!)
 5. یکی از بهترین قابلیت های زیرو کلاینت ها که برای مدیران بسیار جالب توجه است،  مدیریت منحصر به فرد و بسیار ساده و راحت کاربران زیرو کلاینت ها است.
 6. بروز رسانی، نصب آنتی ویروس و سیستم عامل برای کاربران تنها یکبار انجام خواهد شد. نه به تعداد کاربران شبکه !
 7. در خرید اولیه زیروکلاینت ها ،با مقایسه جزئی و دقیق آخرین قیمت ها، صرفه  اقتصادی ۴۰ درصدی را مشاهده خواهید کرد.
 8. حاصل استفاده یک دوره ۶ ساله از تکنولوژی زیروکلاینت ها ، صرفه اقتصادی ۶۰ درصدی خواهد بود.
 9. فضای اشغالی بسیار کم یکی از مزیت های دیگر این دستگاه ها ، خصوصا درمکان های محدود مانند سایت های کامپیوتری و کلاس ها میباشد.
 10. قابلیت استفاده از سیستم عامل های مختلف برای هر کاربر زیروکلاینت.
 11. این تکنولوژی مشکل حرارتی و صوتی کیس ها را به هیچ عنوان ندارد.
 12. اضافه کردن کاربران جدید تنها در چند دقیقه قابل انجام است.
 13. نرخ خرابی این دستگاه ،با میزان ۱.۵ درصد در سال! این دستگاه را جز پایدار ترین دستگاه ها کرده است.
 14. امنیت اطلاعاتی که امروزه از مهم ترین مسائل هر سازمانی به حساب می آید ،در این دستگاه بطور ۱۰۰ درصد اعمال شده است.
 15. میزان پهنای باند مورد نیاز این دستگاه نسبت به رایانه بسیار کمتر است.در حالی که سرعت تبادل اطلاعات بین کاربران بسیار بالاست.
 16. و در آخر باید گفت زیرو کلاینت مانند رایانه مستهلک و ضعیف نمیشود. زیرا تمامی سخت افزار و نرم افزار خود را از سرور میگیرد.

سخن آخر

خب… شما تا این قسمت ، مفهوم زیرو کلاینت را متوجه شدید. برای اطلاعات کامل تر در مورد تفاوت زیرو کلاینت و تین کلاینت به مقالات دیگر رایان اندیشه مایا مراجعه کنید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *