مینی کامپیوتر

مینی کامپیوتر

مینی کامپیوتر چیست

همانطور که از نام آن ها مشخص است کامپیوترهای کوچک تعریف صحیحی می باشد. اما در بازار رقابتی بعد از حضور مینی کامپیوتر های مختلف از کمپانی های متفاوت، رقابت شرکت های سازنده بر روی توان سخت افزاری و ابعاد آن متمرکز بوده. در این بازار رقابت شرکت های سازنده بر روی توان سخت افزاری و ابعاد آن تمرکز کرده اند. این امر باعث شده در میان کامپیوترها، mini pc یا مینی کیس ها و کامپیوتر کوچک با توان سخت افزاری بسیار بالا که در حد یک کیس قدرتمند می باشند دیده شوند. همانطور که در بازار فعلی mini computer ها یا mini case ها با توان سخت افزاری Core i7 ،Core i5 وجود دارند که توانسته اند نیازهای نرم افزاری یا گرافیکی کاربران حرفه ای را برطرف کنند.

تین کلاینت hp t510

۱,۹۵۰,۰۰۰ تومان
تین-کلاینت-hp-t510

تین کلاینت hp t510

تین کلاینت hp t530

۲,۸۰۰,۰۰۰ تومان
تین کلاینت hp t530

تین کلاینت hp t530

تین کلاینت hp t730

۸,۵۰۰,۰۰۰ تومان
تین کلاینت hp t730

تین کلاینت hp t730

تین کلاینت hp t520

۳,۱۶۲,۵۰۰ تومان
تین-کلاینت-hp-t520

تین کلاینت hp t520

تین کلاینت hp t620

۲,۴۱۵,۰۰۰ تومان

 

تین-کلاینت-hp-t620

تین کلاینت hp t620

تین کلاینت P7

۲,۸۷۵,۰۰۰ تومان
تین کلاینت P7

تین کلاینت P7

گارانتی-مینی-کامپیوتر

به دلیل تنوع در برند، محصول و امکانات، شما کاربران گرامی می توانید با مشاوره رایگان، بهترین محصول مورد نیاز خود را انتخاب نمائید.

۰۲۱-۸۸۶۴۰۱۹۴ / ۰۲۱-۸۸۶۴۰۱۹۵ / ۰۲۱-۸۸۶۴۰۱۹۶ / ۰۲۱-۸۸۶۴۰۱۹۷

تین کلاینت dell wyse zx0 z90s7

۱,۸۸۶,۰۰۰ تومان

 

تین کلاینت dell wyse zx0 z90s7

تین کلاینت dell wyse zx0 z90s7

تین کلاینت dell wyse 5060

۲,۸۵۰,۰۰۰ تومان

 

تین-کلاینت-dell-wyse-5060

تین-کلاینت dell wyse 5060

تین کلاینت dell wyse 7010

۲,۳۰۰,۰۰۰ تومان
تین-کلاینت-dell-wyse-7010

تین کلاینت dell wyse 7010

با توجه به رشد تکنولوژی و نیازهای کاربران در مجموعه های مختلف به تدریج کاربران خواهان تغییر شکل ظاهری کیس های کامپیوتری شده اند. یکی از مهمترین دلایل این تقاضا کاهش فضای اشغالی بوده. در تاریخ پیدایش کامپیوترها روند کوچکتر شدن به صورت مستمر بوده و رایانه ها از ابعادی به اندازه یک زمین فوتبال (نسل اول) تا کامپیوترهای امروزی که نام دیگر آن ها مینی کامپیوتر است به اندازه یک تلفن همراه رسیده اند.

 

مینی-کامپیوتر

راهنمای خرید مینی کامپیوتر

خرید مینی کامپیوتر

خرید مینی کامپیوتر

آنچه که در هنگام خرید باید توجه داشت موارد مختلفی می باشد همچون:

 • فضای کار کم: mini computer ها برای فضاهای کوچک بسیار مناسب هستند. حتی در بعضی از مدل ها می توان آن ها را پشت مانیتور خود نصب کنید. و حتی می توان در جاهایی که فضای کمی دارند همچون call center های شرکت ها و سایت های دانشگاهی از این دستگاه ها استفاده کرد.
 • هزینه: برای خرید چه مقدار هزینه کنیم؟ mini computer ها قیمت های مختلفی دارند. از ۴ میلیون تومان تا ۱۲ میلیون تومان می توان برای خرید دستگاه ها هزینه کرد. بسته به نیاز کاربر، بودجه و آینده نگری، باید به تمامی این موارد در هنگام خرید توجه نمود.
 • سفارشی سازی: آن چیزی که وجود دارد این است که mini computer ها را همچون یک کامپیوتر تا حدودی می توان سفارشی سازی و یا آپدیت کرد. مثلا مدل هایی همچون اینتل، زوتاک یا شاتل را می توان همچون یک کامپیوتر هر قطعه را جداگانه خرید و آن را اسمبل کرد. اما بهترین مینی کامپیوتر، دستگاهی است که آماده باشد. به این دلیل که قطعات توسط کارخانه تولید کننده اسمبل شده و بالاترین یکپارچگی را با هم دارند.
مینی کامپیوتر های زوتاک

مینی کامپیوتر های زوتاک

 • کارت گرافیگ جدا یا مجتمع؟ در اکثر مواقع به دلیل اینکه mini computer ها کوچک هستند نمی توان دستگاه هایی را پیدا کرد که کارت گرافیگ جداگانه داشته باشند. ولی در بازار می توان مدل هایی را یافت که کارت گرافیکی جدا داشته باشند. مثلا مدلZbox Magnus شرکت زاتاک.
 • اتصالات جانبی: از مسائل مهم در هنگام خرید توجه به اتصالات جانبی و درگاه های موجود بر دستگاه است. وجود درگاه هایHDMI و USB 3.0 از مهمترین موارد است که باید به آن توجه نمود.
 • سیستم خنک کننده: طریقه خنک نگه داشتن دستگاه به ویژه اگر دستگاه قدرتمند باشد بسیار مهم است. اگر فعلا دستگاهی انتخاب کردید و قصد ارتقاع آن را ندارید می توانید به همان سیستم خنک کننده دستگاه اکتفا کنید. سیستم های خنک کننده طراحی شده توسط کارخانه سازنده در اکثر مواقع در استفاده نرمال از دستگاه کفایت می کنند.
 • کیفیت ساخت: وزن، اندازه و جنس بدنه مهم است و در هنگام خرید باید به آن توجه کنید. بعضی دستگاه ها بدنه ای از جنس پلاستیک فشرده دارند و برخی دیگر فلز هستند.

مینی کامپیوتر ارزان

از قدیم گفته اند هیچ چیز ارزانی بی حکمت نیست…؟ همین مثل هم برای مینی کامپیوتر های ارزان قیمت صدق می کند. به طور طبیعی مینی کامپیوترهای ارزان قیمت امکانات کمی را هم در اختیار مشتری می گذارند. مثلا نبود پورت hdmi، عدم پشتیبانی از USB 3.0، جنس بدنه ضعیف، نبود پشتیبانی و گارانتی معتبر و متفرقه یا no name بودن آن ها از نکات مهم که در هنگام خریداری باید به آن ها توجه نمود. شاید مهمترین مسئله، خدمات پس از فروش و گارانتی می باشد که معمولا مدل های ارزان قیمت، گارانتی و پشتیبانی کمتری دارند. (معمولا تا ۱ سال).

فروش مینی کامپیوتر

آن چیزی که در مورد فروش یک mini computer توسط شرکت فروشنده ارائه می شود بسیار حائز اهمیت است. مثلا مدت زمان گارانتی و خدمات پس از فروش ارائه شده توسط آن شرکت فروشنده بسیار مهم است. معمولا بسته به نوع محصول و مبلغ پرداختی از ۱ تا ۵ سال خدمات پس از فروش وجود دارد. و آن شرکت تا ۵ سال به شما تضمین می دهد که در صورتی خرابی قطعه ای از دستگاه، آن را تامین کند. یا دستگاهی دیگر برای شما جایگزین کند.

لیست قیمت مینی کامپیوتر

قیمت یک دستگاه می نی کامپیوتر در هنگام خرید آن بسیار هائز اهمیت است. همچنین رنج قیمتی آن با توجه به ویژگی ها و امکاناتی که دارد یکی از عوامل مهم و تعیین کننده در تعیین قیمت آن است.

جدول زیر لیست قیمت انواع مینی کامپیوتر را نشان می دهد.

ردیف برند مدل قیمت
۱ hp t730
۸,۵۰۰,۰۰۰ تومان
۲ hp t530
۲,۸۰۰,۰۰۰ تومان
۳ hp t510
۱,۹۵۰,۰۰۰ تومان
۴ hp t620
۲,۴۱۵,۰۰۰ تومان
۵ hp t520
۳,۱۶۲,۵۰۰ تومان
۶ dell wyse ۷۰۱۰
۲,۳۰۰,۰۰۰ تومان
۷ dell wyse ۵۰۶۰
۲,۸۵۰,۰۰۰ تومان
۸ dell wyse zx0 z90s7
۱,۸۸۶,۰۰۰ تومان

مینی کامپیوتر های استوک

در هنگام خرید مینی کامپیوتر های استوک باید به نکات مختلفی توجه داشت همچون:

 • قیمت آن.
 • گارانتی و خدمات پس از فروش.
 • توانایی ارتقاع آن در آینده.
 • توقع کاربر از خرید و کاری که می خواهد با آن انجام دهد.( آیا پاسخگوی نیازهای کاربر هست یا نه؟)

لازم به ذکر است تمامی مینی کامپیوتر های استوک ارائه شده توسط شرکت رایان اندیشه مایا دارای ۶ ماه گارانتی تعویض می باشد.

مینی کامپیوتر اچ پی hp

Mini computer های اچ پی یکی از بهترین دستگاه های موجود در بازار هستند. ویژگی هایی همچون جنس بدنه عالی، پشتیبانی از پورت های مختلف همچون USB 3.0، LAN، پشتیبانی از پروتکل های مختلف شبکه همچون PCoIP، Citrix، وجود WiFi تنها بخشی از مزیت های دستگاه های hp می باشد. مثلا مدل hp t630 یکی از بهترین و کاملترین مدل ها می باشد.

مینی کامپیوتر اینتل intel

بعد از hp، اینتل از بهترین مدل ها می باشند. رنج قیمتی دستگاه های intel معمولا از ۷ میلیون تومان می باشد تا ۲۰ میلیون تومان است. از مزیت های آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ابعاد کوچکی دارند. حتی می توان در بعضی مدل ها آن ها را پشت مانیتور نصب کرد.
 • سخت افزاری قدرتمند دارند و توانایی اجرای اکثر برنامه ها را دارند.
 • وجود پورت های مختلف همچون، ۳.۰ USB ، HDMI.
 • روشن بودن به صورت ۲۴ ساعته با کمترین افت.
 • پشتیبانی از چند مانیتور همزمان.
 • بدنه با دوام و صدای کم.
 • توانایی کار در شرایط سخت (بیشتر در مدل های صنعتی).
 • سرعت بالا در اجرای کارها.

مینی کامپیوترهای ایسوس asus

ایسوس در رتبه سوم قرار می گیرد. مثلا یکی از بهترین مدل های asus، مدل PN60 می باشد. ابعاد کوچکتر، وزن ۷۰۰ گرمی، پشتیبانی از USB 3.0، پورت Type C، پشتیبانی از ۲ مانیتور همزمان، پشتیبانی از هارد دیسک های HDD و SSD تنها بخشی از ویژگی های دستگاه های asus می باشد.

مینی کامپیوتر ایسوس

مینی کامپیوتر ایسوس

مزایای مینی کامپیوترها

 • گرمای تولیدی کمتر: به دلیل استفاده از تکنولوژی ۱۴ نانومتری در cpu های این دستگاه ها، گرمای تولید شده بسیار کم است. از طرفی نوع فن، هیت سینک و حتی رادیات های مسی از عوامل مهم در بحث خنک بودن دستگاه ها می باشد.
 • توانایی کار ۲۴ ساعته: در بعضی مدل ها به دلیل سازگار بودن و همگون بودن قطعات به کار رفته، می توان به صورت ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته، از آن ها استفاده کرد بدون آنکه فشار زیادی بر روی دستگاه وارد شود.
 • قیمت کمتر: قیمت مینی کامپیوتر ها به نسبت رایانه و لپ تاپ ها کمتر می باشد. به دلیل عدم ارتقاع زیاد، اندازه کوچکتر و قطعات به کار رفته محدودتر، از قیمت کمتری برخوردارند.
 • عمر مفید بالا: عمر مفید آن ها معمولا ۲ برابر یک رایانه می باشد. به دلیل اینکه:
  • گرد و غبار کمتری را جذب خود می کنند چون فن ندارند.
  • به دلیل اسمبل کردن قطعات توسط کارخانه، خرابی و ناهماهنگی در بین قطعات به حداقل می رسد.
  • خرابی های موجود توسط گرما و حرارت، به دلیل تولید حرارت کم به حداقل می رسد.
 • پشتیبانی از اکثر سیستم عامل ها همچون ویندوز۱۰، ۸، ۷، Linux.
مزایا معایب
 • کاهش فضای اشغالی.
 • کاهش مصرف برق.
 • بدون فن ( fanless ).
 • گاها قابلیت اتصال به مانیتور.
 • قیمت بالا.
 • نداشتن گارانتی معتبر.
 • کمیاب بودن قطعات سخت افزاری.
 • ظریف و حساس بودن.
 • وجود برندهای متفرقه.
 • پشتیبانی بسیار ضعیف.

انواع مینی کامپیوتر

مینی کامپیوتر ها در برندهای متفاوت تولید و روانه بازار می شوند. برند hp ، dell، پرفروش ترین محصولات در بازار ایران می باشند که ابعاد آن ها نصف و گاهی اوقات ۳/۱ یک کیس معمولی می باشد که در بازار ایران به وفور دیده می شوند. با توجه به قیمت مناسب آن ها که ارزانتر از کیس های کامپیوتری می باشند خرید و فروش خوبی در اغلب مراکز تجاری کامپیوتری دارند. باید توجه داشت که اغلب این mini computer ها استوک (دست دوم) می باشند. اما به علت کیفیت بسیار بالا و سخت افزار قابل قبول و همچنین به علت برند بودن (  dellوhp  ) و قابلیت تعویض یا ارتقاع سخت افزاری به راحتی در میان کاربران مورد استقبال قرار گرفته اند. شرکت رایان اندیشه مایا یکی از منابع توزیع این دستگاه ها می باشد که با توجه به دقت بسیار بالا در واردات کارشناسی دقیق در واحد کنترل کیفیت ( QC ) توانسته مینی کامپیوتر های dell و hp را با گارانتی بلند مدت به مشتریان عرضه نماید.

انواع-مینی-کامپیوتر

برندهای متفرقه mini computer

از آنجا که کمپانی ها متعددی در ساخت Mini Computer فعال می باشند، باید توجه داشت که برند های intel ،hp  ،dell ،asus، همچنان قابل اعتماد ترین برند ها نسبت به برند های متفرقه می باشند.

قیمت بالا: به دلیل کوچک بودن مینی کامپیوتر ها نسبت به رایانه ها، هزینه تامین قطعات آن ها مقداری بیشتر است.

نداشتن گارانتی معتبر: به دلیل واردات بی رویه و با توجه به اینکه اغلب شرکت های واردکننده اولویت خود را سود دهی در نظر می گیرند و به علت تنوع زیاد این محصولات، چنانچه مشتری بخواهد از گارانتی دستگاه استفاده کند در آن لحظه احتمال کمی وجود دارد آن شرکت از آن مدل مینی کامپیوتر داشته باشد.

کمیاب بودن قطعات سخت افزاری: در کیس ها چنانچه نیاز به تعویض قطعه خاصی مانند رم یا هارد باشد، به راحتی در بازار می توان آن قطعات را پیدا کرد ولی از آنجا کهmini computer  ها مادربردهای متفاوتی دارند .بنابر این قطعات سخت افزار خاص همان مادر برد نیاز می باشد. سپس در صورت لزوم امکان زیادی وجود دارد که مشتریان نتوانند قطعات مینی کامپیوتر خود را در بازار بیایند.

ظریف و حساس بودن: به علت کوچکی و قابل در دسترس بودن از آسیب پذیری بالایی برخوردارند.

وجود برندهای متفرقه: برند های گوناگون و بی کیفیت باعث می شود که در پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری کاملا با مشکل مواجهه شوید.

پشتیبانی بسیار ضعیف: به علت وجود واسطه بین خریدار و منابع اصلی بخشی از مشتریان که در خواست پشتیبانی می دهند به راحتی با واژه دیگر از این مدل وارد نمی شود رو به رو می شوند. این اتفاق درباره مینی کامپیوتر ها بسیار مشهود است. به صورت کلی می توان mini computer ها را محصولی فانتزی دانست که به علت معایبی که در بالا گفته شد نتوانستند بازار خود را پیدا کنند. در ایران مزیت کاهش مصرف برق و یا فضای اشغالی به ندرت اهمیت دارد.

شرکت رایان اندیشه مایا با ارائه مشاوره های دقیق و رایگان، ارائه دهنده برندهای معتبر همچون intel ،hp و … برای طیف وسیعی از کاربران با هر سلیقه ای می باشد.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *