هوشمند سازی مدارس

هوشمندسازی مدارس

هوشمند سازی مدارس

مدرسه محلی است برای رشد و شکل گیری شخصیت یک دانش آموز . همین مسئله باعث شده تا امکانات مدارس امروزی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد و مبحث هوشمند سازی مدارس پر رنگ تر شود . وقتی می گوییم یک مدرسه هوشمند است یعنی آن مدرسه امکانات مختلفی برای یادگیری را دارا می باشد .

تفاوت مدارس هوشمند با مدارس معمولی

مدرسه هوشمند یعنی مدرسه ای که دارای امکانات مختلفی می باشد تا فرایند یادگیری برای دانش آموزان راحت تر شود . استفاده از تکنولوژی های روز برای یادگیری بهتر دانش آموزان از تفاوت های مدارس هوشمند با مدارس معمولی می باشد . یک مدرسه هوشمند از وسایلی مختلفی همچون لپ تاپ ، تین کلاینت ، زیرو کلاینت ، برد هوشمند ، ویدئو پروژکتور ، قلم هوشمند ، و … تشکیل شده است . حتی امروزه نرم افزارهایی جهت هوشمند سازی مدارس وجود دارد که باعث می شود کار آموزش و یادگیری راحت تر شود .

مزایای هوشمند سازی مدارس

دسترسی راحت تر به اطلاعات : وقتی یک کلاس دارای تجهیزات هوشمند مختلفی باشد و به اینترنت متصل باشد دانش آموزان به راحتی می توانند به اطلاعات و دروس مختلف دسترسی داشته باشند . و با معلمان خود به راحتی تبادل اطلاعات کنند .

یادداشت برداری دیجیتالی : دانش آموزان بدون حمل کیف های سنگین و دفترهای یادداشت خود می توانند از تبلت و قلم هوشمند استفاده کنند . همین امر زمان بیشتری را برای دانش آموزان فراهم می کند تا آن ها بتوانند در یادگیری دروس و تمرین زمان بیشتری را صرف کنند . همچنین معلمان می توانند دروس تدریس شده خود را با استفاده از ابزارهای آنلاین مثل Google Docs ذخیره و به صورت آنلاین در اختیار دانش آموزان قرار دهند .

درک بهتر با استفاده از ابزارهای دیجیتالی :  درک بهتر دروس با استفاده از تجهیزات هوشمند سازی مدارس شرایط بهتری را برای یادگیری فراهم می کند . استفاده از تصویر ، فایل های صوتی ، نمایش پاورپوینت ، فیلم های آموزشی و نمایش آن ها بر روی ویدئو پروژکتور و برد های هوشمند همگی می توانند به آموزش بهتر دانش آموزان کمک کنند .

ضبط کلاس درس : ضبط کلاس درس و نمایش دوباره آن برای دانش آموزانی که غیبت می کنند می تواند تاثیر زیادی بر دانش آموزانی که نتوانستند در کلاس درس حضور پیدا کنند داشته باشد . دریافت یادداشت و دروس دیجیتالی از حساب کاربری هر دانش آموز ، از مزایای هوشمند سازی مدارس می باشد .

تعامل در محیط آموزشی : در هوشمند سازی مدارس ، دانش آموزان می توانند با استفاده از امکانات مختلفی همچون ایمیل ، پیام و … با معلمان خود در هر زمان در ارتباط باشند .

وسایل دیجیتال به جای کاغذ : استفاده از وسایل دیجیتال و تجهیزات هوشمند سازی ، به جای استفاده از کاغذ باعث حفظ محیط زیست و درختان می شود .

نگهداری و تعمیرات آسان : در کلاس های غیر هوشمند ، دانش آموزان باید هر سال مبلغی را برای خرید کتاب ، قلم و … هزینه کنند . در صورتی که در هوشمند سازی مدارس یکبار یک هزینه اولیه انجام می شود و دانش آموزان می توانند در سال های بعد از وسایل هوشمند دوباره استفاده کنند .

یادگیری بهتر به کمک هوشمند سازی :  استفاده از تجهیزات هوشمند سازی مدارس و قرار گرفتن ده ها کتاب تنها در یک زیرو کلاینت یا تبلت کوچک ، همچنین استفاده از ویدئو پروژکتور به جای لپ تاپ یا کامپیوتر و برد های هوشمند ، باعث بهبود سرعت یادگیری می شود . همچنین قرار گرفتن لپ تاپ ، DVD Player ها ، کامپیوترهای شخصی در یک ویدئو پروژکتور از مزایای هوشمند سازی مدارس است . در کنار تمامی مزایای هوشمند سازی مدارس ، ارتقاع علمی و آشنایی معلمان با تکنولوژی های جدید روز ، از جمله ملزومات هوشمند سازی مدارس می باشد . در یک کلاس درس وجود تین کلاینت و زیرو کلاینت ها ، ویدئو پروژکتور ، برد هوشمند ، قلم هوشمند ، ارتباط با اینترنت و بقیه دستگاه های هوشمند است که هوشمند سازی مدارس را معنی می بخشد .

 

مزایای هوشمند سازی مدارس

تجهیزات هوشمند سازی مدارس

بدنبال پیشرفت تکنولوژی و تغییرات در تجهیزات الکترونیکی، استفاده از این تجهیزا ت بروز و همگام شدن با آنها بعنوان لازمه ی موفقیت در همه ی زمینه های زندگی شناخته میشود. مدارس بخاطر تعداد دانش آموزان بیشتر و جامع بودن آموزشهایشان در میان تمامی مراکز آموزشی ، جایگاه خاصی دارند.بهمین جهت هوشمند سازی مدارس یا مدرسه هوشمند تبدیل به یک اصطلاح بسیار رایج در جهان گشته .در چند سال اخیر هوشمند سازی مدارس بسیار مورد توجه وزارت آموزش و پرورش و مدیران مدارس مناطق مختلف قرارگرفته است.به طوری که همگام سازی های بسیاری از طرف  آموزش و پرورش مناطق مختلف به مدارس ابلاغ و پیشنهاد شد.

برخی از مدارس هوشمند سازی را از یک کلاس آغاز کرده و به تدریج به مدرسه ای کاملا هوشمند تبدیل شدند.اما هنوز بسیاری از مدارس به علت محدودیت بودجه ویا نداشتن اطلاعات و مشاوره کافی درباره راه حل های بروز، با مشکلات آموزش سنتی دست و پنجه نرم میکنند.رشد و پیشرفت جهانی تکنولوژی و بیشتر شدن استفاده کودکان و نوجوانان از آنها امریست که مارا وادار به همراه شدن با این جریان پیشرونده میکند.زیرا روش های ارتباطی دبیران بایستی با توجه به فرهنگ و نیازهای روز جامعه تعریف شود .و فقط اینگونه آموزش های ما بیشترین تاثیرگذاری را روی فرزندان ما خواهد داشت.

برای هوشمند سازی مدارس ، یک مدرسه به تجهیزات مختلفی می تواند مجهز شود . تجهیزاتی همچون :

زیرو کلاینت : دستگاه هایی کوچک حتی به کوچکی یک تلفن همراه که به جای کامپیوتر استفاده می شود .

دوربین مدار بسته : با استفاده از دوربین های مدار بسته می توان نظارت کافی بر دانش آموزان داشته باشیم .

قلم هوشمند : قلمی کوچک که به جای گچ و ماژیک می توان از آن استفاده کرد .

برد هوشمند : برد هوشمند یا همان تخته هوشمند وسیله ای کمک آموزشی می باشد که به جای تخته وایت برد می توان از آن ها استفاده کرد.

ویدئو پروژکتور : جهت پخش فیلم و یا پاور پینت می توان از آن ها استفاده کرد .

دستگاه حضور و غیاب : دستگاه های حضور و غیاب یکی از تجهیزاتی می باشد که جهت حضور یا عدم حضور دانش آموزان در مدارس هوشمند استفاده می شود .

 

تجهیزات هوشمند سازی مدارس

انواع هوشمند سازی

عموما هوشمندسازی مدارس درچند فاز صورت میگیرد :

  • هوشمند سازی کلاس
  • هوشمند سازی کارگاه کامپیوتری(سایت)
  • یکپارچه سازی سیستم های کل مدرسه

۱- هوشمند سازی کلاسها

در این فاز ، معمولا یک ویدئو پروژکتور به یک کامپیوتر وصل شده و تصویر را برای دانش آموزان نمایش میدهد.

توصیه: کامپیوتر کلاسها بهتر است از نوع تین کلاینت یا زیرو کلاینت باشد . بهتر است از لپ تاپ یا PC در کلاس ها استفاده نکنید. زیرا تعمیرات و نگهداری بسیارپرهزینه ، و امنیت پایینی دارند.

۲- هوشمند سازی کارگاه کامپیوتر

برای تجهیز مدرسه به سایت کامپیوتر،معمولا تعداد ۸ تا ۱۲ سیستم کامپیوتری برای دانش آموزان و یک سیستم برای دبیر را دریک شبکه کامپیوتری قرار میدهیم . گاها یک ویدئو پروژکتور و قلم هوشمند هم در کلاس کامپیوتر قرارداده میشود.

توصیه : نوع سیستم های کامپیوتری کارگاه را براساس کاربرد آنها ، و بودجه مدارس انتخاب کنید . زیروکلاینت ها بهترین گزینه فنی و اقتصادی برای این منظور هستند.

۳- یکپارچه سازی مدرسه

برای مدیریت متمرکز مدرسه ، نیاز به نظارت مداوم مدیریت بر تمامی سیستم ها میباشد.مدیر مدرسه میبایستی بتواند درهر لحظه از عملکرد پرسنل، دبیران و دانش آموزان خود اطلاع داشته باشد.این امر با ایجاد یک شبکه یکپارچه و متمرکز برای مدرسه ممکن میشود.

تجهیزات مدرسه هوشمند

تجهیزات و تکنولوژی هایی که در روند هوشمندسازی مدارس مورد استفاده قرار میگیرند انواع مختلفی دارند . مانند:

  • انواع ویدئو پروژکتور
  • انواع برد هوشمند
  • قلم نوری
  • انواع تین کلاینت و زیرو کلاینت ها
  • دستگاه حضور وغیاب
  • اتوماسیون تغذیه
  • و…
خرید تجهیزات هوشمند سازی

تجهیزات هوشمند سازی مدارس دارای تنوع ظاهری، فنی و قیمت بسیار بالایی هستند . بهمین خاطر بهتر است درباره این موضوع با کارشناسان فنی مشورت کرده و رزومه کاری تجهیزات را مورد بررسی قرار دهید .پیشنهاد میکنیم قبل از هر اقدامی نیاز مجموعه خود را به طور کامل بررسی نمایید .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *