ویدئو پروژکتور

پروژکتور

ویدئو پروژکتور

ویدئو پروژکتور  دستگاهی است که می تواند از طریق ورودی های مختلفی که دارا میباشد ، تصاویر ویدئو را دریافت و پردازش نماید ،این دستگاه از طریق سیستم اپتیک  یا همان لنز خود، این تصاویر را در اندازه دلخواه بر روی پرده نمایش یا هر سطح دلخواه انعکاس میدهد .

پروژکتور

خرید ویدئو پروژکتور مناسب

نکات مهم و اساسی در انتخاب بهترین ویدئو پروژکتور :

 • شدت نور در ویدئو پروژکتور
 • تکنولوژی تصویر در ویدئو پروژکتور
 • طول عمر و تکنولوژی لامپ در ویدئو پروژکتور
 • پورتهای موجود در دستگاه در ویدئو پروژکتور
 • شکل ظاهری ، قیمت، کیفیت بدنه و گارانتی در ویدئو پروژکتور

در ادامه به بررسی این نکات در انتخاب ویدئو پروژکتور میپردازیم.

شدت نور  ویدئو پروژکتور

یکی از شاخصه های اصلی و مهم در ویدئو پروژکتور ها قدرت روشنایی آنها می باشد . این فاکتور با واحدی به نام انسی لومنس (Lumen) سنجیده شده ، و معمولا ویدئو پروژکشن ها را بر این اساس دسته بندی میکنند.

بررسی شدت نور در ویدئو پروژکتور

بررسی شدت نور در ویدئو پروژکتور

هر چه شدت روشنایی ویدئو پروژکتور بیشترباشد ، برای استفاده در محیط های بزرگ تر و روشن تر مناسبتر است . همچنین نیاز به تاریک کردن محیط استفاده کمتر شده ،که باعث سهولت و سرعت در استفاده از آن میگردد.در تصویر زیر مقایسه کیفیت تصویر  ویدئو پروژکتور ها، با شدت نور های متفاوت را در محیط یکسان مشاهده میکنید:

مقایسه شدت نور در چند نمونه مختلف

مقایسه شدت نور در چند نمونه مختلف

تکنولوژی تصویر ویدئو پروژکتور

عموما دیتا پروژکتورها بر اساس دو نوع  تکنولوژی تصویر ساخته می شوند :

 • تکنولوژی LCD
 • تکنولوژی DLP

هر دو تکنولوژی LCD و DLP  میتوانند انواع محتوا را به خوبی نمایش دهند.تکنولوژی  DLP  به علت کنتراست بالا برای نمایش فیلم ها استفاده می شود. معمولا” در دستگاه های مقرون بصرفه و ارزان قیمت از این تکنولوژی استفاده میشود . تکنولوژی LCD  تصاویر شفاف تر و رنگهای درخشان تری را ارائه میکند. بههمین علت برای اتصال پروژکتور به کامپیوتر و نمایش اطلاعات از این تکنولوژی استفاده می شود.

عمر مفید و تکنولوژی لامپ پروژکتور

سه مدل متفاوت از پر استفاده ترین انواع لامپ در ویدئو پروژکتور ها :

لامپ هالوژن

این لامپ ها حاوی گاز هالوژن میباشند. زمانی لامپ های هالوژن جزو پرکاربردترین لامپ ها بودند و در بیشتر پروژکتور ها به کار میرفتند.مزیت لامپ های هالوژنی این است که قیمت آنها از دیگر لامپ ها پایین تر است.اما امروزه کمتر از دیگر لامپ ها استفاده میشوند .به دلیل اینکه تصویر پروژکتور در لامپ های هالوژنی، هاله ای از رنگ زرد بر روی خود دارد .

لامپ UHP

در این لامپ از جیوه و کوارتز ذوب شده استفاده میشود .پروژکتور های LCD از این نوع لامپ ها استفاده میکنند.این لامپ ها بین “۱۰۰ الی ۲۰۰” وات ، قدرت دارند و بین “۳ الی ۱۰” هزار ساعت عمر میکنند .البته این میزان ، از استاندارد عمر متوسط لامپ پروژکتور ها بالاتر است.اگرچه قیمت این لامپ ها کمی زیاد است ،اما به خاطر کیفیت تصویر بالا و عمر مفید خوب ، قیمت بالاتر آنها ، کاملا توجیه پذیر میباشد.مشکل اصلی این لامپ ها انتشار اشعه ماوراء بنفش آنها است.

 لامپ زنون

این نوع لامپ حاوی گاز زنون است که رسانای خوبی برای الکتریسیته میباشد.وقتی جریان الکترونیکی از میان این گاز عبور میکند،  نور بسیار طبیعی و قابل قبولی تولید میشود.این نوع لامپ از نظر طول عمر بسیار عالی بوده و کیفیت تصویر آن در میان دیگر لامپ ها مثال زدنی است.

لامپ سرد چیست؟

بر خلاف لامپ های قدیمی که با بالا رفتن دما مواجه میشدند ،در نمونه های مدرن تر تکنولوژی لامپ سرد استفاده میشود که عمر مفید لامپ در این تکنولوژی بسیار بالاتر است.در این پروژکتور ها  به محض خاموش شدن دستگاه،  لامپ و فن دستگاه خاموش میشود.لذا نیازی به فرصت دادن برای خنک شدن لامپ و کار کردن فن دستگاه تا چند دقیقه بعد از اتمام کار ندارند.

پورت های ویدئو پروژکتور

پورت های ویدئو پروژکتور

یکی از عواملی که در خرید و استفاده از پروژکتور ها بسیار تاثیر گذار میباشد ، ورودی ها و خروجی های دستگاه است.لزوم وجود این پورت ها بستگی به نیاز کاربر و محیط کار دستگاه دارد.

ورودی HDMI :

ورودی HDMI شاید برای کاربرد های اداری و آموزشی تأثیر گذار نباشد.ولی برای کاربران سینمای خانگی ، ویا برای وصل شدن به پخش کننده های تصویری جدید، ورودی بسیار مهمی میباشد.

ورودی شبکه :

پورت شبکه برای استفاده های اداری ، آموزش و یا سالن های همایش بسیار کاربرد دارد. این ورودی، امکان کنترل تصویر پروژکتور و تنظیم دیتا پروژکتور را دربستر شبکه و بدون نیاز به دسترسی مستقیم کاربر به دستگاه ممکن میکند.

پورت WiFi :

این درگاه برای اتصال بیسیم پروژکتور به کامپیوتر ، و ارسال تصاویر به دیتا پروژکتور استفاده می شود .این مزیت در اکثر دیتا پروژکتورهای جدید موجود است. برای استفاده  محیط های سمعی و بصری ، آموزشی و یا سالن های کنفرانس و همایش ، انتخاب یک پروژکتور با طیف کاملی از ورودی و خروجی ها  پیشنهاد می شود ،

مانند:

 • ورودی و خروجی کامپیوتر;
 • ویدئو،
 • کامپوننت،
 • S-Video،
 •  ورودی و خروجی صدا،
 • و…

قیمت ویدئو پروژکتور

در زمینه پروژکتور محصولات بسیار متنوع و متفاوتی از نظر ظاهر ، قیمت ، کیفیت و خدمات پس از فروش موجود میباشد.برای انتخاب گزینه مناسب خود، باید به تمامی فاکتورهای ذکر شده دقت کافی داشته باشید .

“شرکت رایان اندیشه مایا ” با توجه به نیاز کاربر ، بهترین گزینه ها را از نظر مقرون به صرفه و کاربردی بودن فراهم کرده است.برای خرید انواع محصولات ما میتوانید به قسمت فروشگاه مراجعه کنید. و یا برای گرفتن مشاوره یا اطلاعات بیشتر از کارشناسان شرکت میتوانید با تلفن های شرکت تماس حاصل فرمائید.