تعریف سرور

سرور چیست

در این مقاله بصورت ساده و همچنین تخصصی برای شاغلان این حوزه تعریف سرور ، کارایی و اطلاعات مرتبط با آن را برای شما آورده ایم.

معنی سرور چیست

 • تعاریف متداول و عمومی سرور :

عموما از دید افراد مختلف، سرور ، کامپیوتری مستقل (معمولا یک  PC) است. که کامپیوترها و سخت افزارهای دیگر متصل به شبکه را پشتیبانی کرده وخدمات مورد نیاز را به آنها ارائه میدهد.به طور کلی، سرور برای ارائه خدمات خود، به کاربران درون و برون سازمانی، نیاز به بستر شبکه دارد.

مثال: در هنگام جستجوی یک عبارت در مرورگر وب، عبارت مورد نظر از طریق اینترنت ، به سرورهای ذخیره سازی صفحات وب فرستاده میشود.و نتیجه آن مجددا از طریق اینترنت ، به کامپیوتر مبدا بازمیگردد.

نکته : در دنیای فناوری اطلاعات، مفهوم سرور کاربردهای بسیار زیادی دارد. به طوری که گاها محصولات متفاوتی مانند انواع سخت افزارها، نرم افزارها ویا حتی سیستم عامل ها ،نیز یک Server تلقی میشوند .

 • تعریف تخصصی سرور در برنامه نویسی کلاینت-سرور ( Client-Server ) :

در فناوری اطلاعات ، سرور برنامه ای در کامپیوتر است، که خدماتی خاص را برای پاسخگویی به نرم افزارهای کاربر (Client Programs) فراهم آورد.چه به همان کامپیوتر، وچه به کامپیوترهای دیگر موجود در شبکه . بر این اساس، برنامه های موجود در یک شبکه به دو دسته تقسیم میشوند: 

انواع برنامه های موجود در شبکه :

 • برنامه سرور- Server Program:

برنامه ای که دستورات را از برنامه های دیگر دریافت میکند.و تنها وظیفه تامین بخشی از هدف انجام عملیات را برعهده دارد.

 • برنامه کلاینت- Client Program:

برنامه ای که دستورات را برای اجرا به برنامه ای دیگر ارسال میکند.

 • تعریف نرم افزاری سرور:

در تعریف تئوریک، برنامه ای که به اشتراک گذاری منابع خود با یک یا چند برنامه دیگر بپردازد ، سرور نامیده میشود.

مثال : هنگامی که یک فایل توسط سیستم عامل بین دو یا چند کلاینت مجزا به اشتراک گذاشته میشود. سیستمی که فایل اشتراکی در آن ذخیره شده است، سرور نامیده میشود. درحالی که وجود یک فایل در یک سیستم، این مفهوم را برای یک سیستم کامپیوتری ایجاد نمیکند.

سرور مجازی

what-is-vps-server

 • تعریف سخت افزاری سرور:

از نظر سخت افزاری، سرور کامپیوتری است که در محیط شبکه به پشتیبانی از برنامه های نرم افزاری میپردازند.یک سرور انحصاری (Dedicated Server) ، دارای ویژگی های خاص برای مدیریت محیط های شبکه وسیع میباشد.مانند CPU قدرتمندتر ، میزان RAM بالاتر، Power قویتر، امکانات اتصال به شبکه بیشتر و… .با این وجود، هر PC معمولی نیز قابلیت ایفای نقش سرور را دارا میباشد.

تعریف سخت افزاری سرور

what-is-hardware-server

انتخاب سرور مناسب برای شبکه کامپیوتری

انتخاب سرور مناسب برای شبکه کامپیوتری

select-the-appropriate-server-for-computer-network

انتخاب یک سرور مناسب برای یک شبکه کامپیوتری امری بسیار مهم و حساس میباشد.این کار نیاز به بررسی تخصصی تمامی نیاز های فعلی و آتی کل شبکه دارد. در صورتی که سوال و راهنمایی برای انتخاب سرور مناسب مجموعه تان دارید میتوانید در انتهای این مقاله یا به صورت آنلاین و تماس تلفنی مطرح کنید و از راهنمایی های تیم رایان اندیشه مایا بصورت رایگان استفاده کنید.در صورت انتخاب نامناسب سرور ، ممکن است کارایی کل شبکه به حد مطلوب نرسد. ویا ممکن است هزینه های اضافی بسیاری به مجموعه تحمیل شود.نکته : یکی ار مهم ترین نکاتی که در انتخاب سرور مناسب برای مجموعه باید در نظر بگیرید نوع سخت افزار و کاربری کلاینت هایتان است.

یکی از به صرفه ترین راه های تجهیز مجموعه استفاده از آخرین تکنولوژی های دنیا یعنی زیرو کلاینت ها و تین کلاینت هاست. که با ۹۰ درصد صرفه اقتصادی امروزه تمامی ادارات دولتی و خصوصی در حال جایگزینی سیستم های قدیم به این تکنولوژی است. هریک از این سیستم ها را اینجا بخوانید : زیرو کلاینت چیست ، تین کلاینت چیست .

انتخاب سرور مناسب برای پشتیبانی از تین کلاینت ها و زیروکلاینت ها

انتخاب سرور مناسب برای شبکه هایی  که از تکنولوژی های جدید استفاده میکنند بسیار ساده تر میباشد. زیرا نیاز های سخت افزاری و نرم افزاری در این Device ها کاملا مشخص و قابل پیش بینی میباشد.در تین کلاینت ها، به علت وجود تجهیزات سخت افزاری به صورت محدود ، میتوان بخشی از توان پردازشی را به کلاینت ها انتقال داد.توجه کنید که پروتکل انتقال اطلاعات بین سرور و کلاینت ها، فاکتوری بسیار  اساسی در انتخاب سرور برای تین کلاینت ها یا زیرو کلاینت ها میباشد .

نوع پروتکلی که تین کلاینت ها یا زیروکلاینت ها با آن پیاده سازی میشوند، تعیین کننده سرعت شبکه و قدرت پردازش آن است.هر تین کلاینت یا زیرو کلاینت ، از پروتکل های خاصی پشتیبانی میکند . مانند PCOIP ،RDP ،DDP و… در پروتکل های بهینه تین کلاینت ها و زیرو کلاینت ها (مانند DDP ویا PCOIP) یک سرور توان پشتیبانی از تعداد بالاتری کلاینت را  در شبکه دارا خواهد بود.

انتخاب درست سرور بالاترین حد قدرت و سرعت را برای کاربران شبکه به ارمغان میاورد .

مانند : نیاز سنجی دقیق شبکه ، انتخاب مناسب ترین سرور ، استفاده از پروتکل ها و فناوری های نوین در شبکه، سیستم هایی به روز ، از جنس تین کلاینت و یا زیرو کلاینت و…

بررسی و تصمیم گیری درست و دقیق در تمامی این مراحل امری بسیار حیاتی  و تخصصی است .

انتخاب سرور برای تین کلاینت و زیروکلاینت

select-a-server-for-thin-client-and-zero-client

مشاوره تخصصی ، انتخاب درست سرور

امروزه مدیران مجموعه ها برای حذف دغدغه های پشتیبانی و نگهداری سیستم های مجموعه خود ، تمایل دارند تا تصمیم گیری در زمینه شبکه کامپیوتری خود را به یک تیم فناوری مجرب بسپارند .

 شرکت رایان اندیشه به واسطه تخصص، سابقه و رزومه کاری قدرتمند خود در زمینه مشاوره، پیاده سازی و پشتیبانی شبکه های مختلف مجموعه ها ، بهترین گزینه های موجود را برای برآوردن انتظارات شما فراهم مینماید. جهت مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

انواع سرور

در فواصل بین سال های ۱۹۹۰ الی ۲۰۱۰ ،  استفاده کاربران از سخت افزار های تخصصی حوزه شبکه ، باعث تولید و ارائه تخصصی تر سرورها شد.امروزه شناخته شده ترین محصول در این زمینه ، موتور جستجوی گوگل میباشد.بسته به خدماتی که سرور در جهت پردازش اطلاعات ارائه می کند، انواع متفاوتی از این تجهیزات موجود میباشد.

در ادامه انواع متفاوت سرور را به شما معرفی میکنیم:
 • سرور وب – Web server :

سروری که به صورت نرم افزار یا سخت افزار بوده، و از طریق اینترنت اطلاعات را برای کاربر فراهم می آورد.

 • سرور مستقل Standalone server :

سروری است که بعنوان زیرساخت در شبکه ای بزرگتر استفاده نمیشود.این سرور، برای ارائه خدمات به  کلاینت های خود به منبع خارجی ای نیاز ندارد.

 • سرور نامگذاری Name server:

سروری میباشد که به پیاده سازی پروتکل Name Service میپردازد.

 • سرور پرینتر Printer server:

یک کامپیوتر ویا سخت افزار در شبکه است . این سرور متصل به یک یا چند پرینتر و کلاینت میباشد.این سرور درخواست های پرینت کاربران را دریافت وبه پرینتر مناسب هدایت میکند.

 • سرور فکس Fax server:

سخت افزاری در سرور شبکه های محلی (LAN) است .این سرور برای ارسال و یا دریافت فکس توسط کاربران شبکه ، در سرور نصب میشود.

 • سرور پروکسیProxy server:

سروری میباشد که واسطه ای میان کاربران شبکه و سرورهای دیگر در شبکه است.همانطورکه ما برای دستیابی به فایل ها، صفحات وب و… در سروری خاص، ابتدا به proxy server متصل میشویم.

 • سرور صدا Sound server:

یک سرور جهت مدیریت دسترسی و استفاده کاربران از تجهیزات صوتی شبکه میباشد. (مانند کارت صدا )

 • سرور برنامه Application server:

یک سرور اختصاصی، جهت مدیریت و اجرای برخی نرم افزارهای خاص میباشد.

 • سرور پایگاه داده Database server:

این سرور در واقع یک برنامه است که مدل client-sever نیز نامیده میشود.سروری است که خدمات پایگاه داده را برای برنامه ها یا کاربران دیگر در شبکه فراهم می آورد.

 • سرور فایل File server:

این سرور میتواند یک نرم افزار ویا یک سخت افزار دارای نرم افزار باشد.این سرور به ذخیره سازی فایل ها و اشتراک این اطلاعات با کاربران شبکه میپردازد.

 • سرور بازی Game server:

کاربران برای شرکت در بازیهای کامپیوتری که گروهی و آنلاین هستند، به این سرور متصل می شوند.

 • سرور خانه Home server:

یک سرور در منزل مسکونی که امکان اتصال به تجهیزات خانه را از طریق اینترنت فراهم می آورد. این سرور در یک شبکه خانگی قرار میگیرد .( خانه هوشمند)

 • سرور مجازی virtualize server

این نوع سرور از بهینه ترین و کارآمدترین سرورهاست که از بهترین و پرطرفدارترین تکنولوژی ها به شما میرود و لازم دیدیم در مورد این تکنولوژی مطلبی جداگانه ارائه دهیم . در این مقاله بطور کامل با مجازی سازی سرور و مزایای آن آشنا شوید.

امیدورام بهره کافی را از این مقاله برده باشید . تیم رایان اندیشه مایا همواره آماده برطرف کردن سوالات احتمالی شماست. با نظرات خود ما را در ارتقا هر چه بیشتر سطح مطالب و خدماتمان یاری کنید.

blank
درباره رایان اندیشه مایا

در صورت وجود هرگونه سوال می توانید با شماره تماس های مجموعه تماس حاصل فرمائید. همچنین می توانید شماره خود را برای ما ارسال نمائید، تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

2 دیدگاه در تعریف سرور و انواع سرور
 1. blank

  ممنون از توضیح خوبتون .
  یه سوال داشتم .
  سرور هم فروش دارید ؟

  • blank

   خواهش می کنم جناب مظفری .
   بله . فروش سرور و مشاوره رایگان درباره سرور هم داریم .
   می تونید با شماره تلفن های زیر تماس بگیرید .
   ۰۲۱۸۸۶۴۰۱۹۴
   ۰۲۱۸۸۶۴۰۱۹۵
   ۰۹۱۹۵۹۴۴۶۶۵


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *