دسکتاپ مجازی چیست

وقتی صحبت از مجازی سازی میکنیم،  اولین چیزی که در ذهن ما شکل میگیرد استفاده بهینه از منابع شبکه است. شبکه ها به دو بخش Client و Server تقسیم میشوند.

  • در بخش Server با استفاده از تکنولوژی و راهکارهای مجازی سازی سرور، ما توانستیم منابع سخت افزاری سرور های یک مجموعه را به صورت بهینه استفاده کنیم .
  • حال به سراغ استفاده بهینه از منابع یک مجموعه در بخش کاربران  یا Client میرویم :

دسکتاپ مجازی چیست-VDI-maya

 

در هر مجموعه یکی از بزرگترین دغدغه های مدیران و مسئولان IT ، نصب و راه اندازی و مدیریت یکپارچه سیستم های کاربران شبکه خود بوده است. امروزه با پیشرفت روز افزون تکنولوژی در زمینه سیستم های کامپیوتری و فناوری اطلاعات، این مشکلات مرتفع گردیده است.مدیران و مسئولان فناوری اطلاعات یک مجموعه، میتوانند با استفاده از تکنولوژی دسکتاپ مجازی و راه اندازی زیر ساخت میز کار مجازی، استفاده ای بهینه از منابع مجموعه خود در بخش کاربران داشته باشند.در دسکتاپ مجازی ،شما میتوانید با هر نوع سیستم عامل و سخت افزار به کاربرانتان در بستر شبکه اجازه دسترسی به دسکتاپ اختصاصی خودشان را بدهید.در مجازی سازی دسکتاپ وابستگی کاربر به سخت افزار کاملا از بین رفته و کاربران میتوانند با استفاده از هر نوع دستگاهی در هر نقطه وارد سیستم اختصاصی خودشان شوند.

 مجازی سازی VDI

در مدل های سنتی شبکه با توجه به نیاز کاربران، یک سیستم عامل اختصاصی روی Case کامپیوتر هر فرد نصب شده و هیچ گونه مدیریت متمرکزی بر روی سیستم عامل کاربران وجود ندارد .در گذشته هنگام بروز هرگونه مشکل بر روی سیستم عامل کاربران، مسئولان فناوری اطلاعات به ناچار مجبور به مراجعه حضوری برای رفع مشکل بودند .در مدل های مدرن شبکه مانند VDI، دیگر سیستم عامل های اختصاصی کاربران بر روی کیس کامپیوتری هر کاربر نصب نمیشود.در این مدل ها سیستم عامل بر روی سروری درون Data Center نصب میشود و کاربر فقط تصویر ویندوز اختصاصی خودش را مشاهده میکند.در این روش مسئولان IT، مدیریت یکپارچه ای بر روی تمامی سیستم عامل های کاربران و نرم افزارهای آنها دارند.این روش را با نام های دسکتاپ مجازی، زیر ساخت میز کار مجازی، VDI یا  Virtual Desktop Infrastructure  میشناسیم.

چرا باید از مجازی سازی دسکتاپ استفاده کنیم ؟

جواب این سوال بسیار ساده است ! اولین مزیتی که استفاده از دسکتاپ مجازی برای مدیران فناوری یک مجموعه به همراه دارد، بهره مندی از مدیریت یکپارچه تمامی سیستم عامل ها ، نرم افزارها و سخت افزارهای شبکه، و همچنین صرفه جویی در زمان، منابع سخت افزاری وهزینه های شرکت است.

مقایسه شبکه سنتی با شبکه VDI

۱ – در مدل سنتی شبکه به تعداد کاربران باید ویندوز اختصاصی ، نرم افزار های کاربردی به همراه کرک متناسب والباقی مراحل آماده سازی یک ویندوز جهت ارائه به کاربر آماده شود.برای انجام این کارها زمان قابل توجهی از مسئولان IT یک مجموعه تلف میشود.در مدل شبکه VDI که همان استفاده از زیرساخت میزکار مجازی یا همان دسکتاپ های مجازی است؛ شما میتوانید تنها با چند کلیک برای همه کاربران شبکه خود یک نرم افزار را نصب و یا حذف کنید ویا سیستم عامل کاربران خود را از ویندوز ۷ به ویندوز ۱۰ به راحتی ارتقا دهید.

۲ – درمدل سنتی هر کاربر از تمامی توان سخت افزاری سیستم خود استفاده نمیکند.

همیشه مقداری از RAM ، CPU و هارد سیستم کاربران در مدل های سنتی بدون استفاده باقی میماند و از بین میرود.ولی در مجازی سازی دسکتاپ این قابلیت وجود دارد که هر کاربر بسته به نیاز خود از RAM ، CPU و هارد سیستم استفاده کند و الباقی این منابع به کاربری دیگر اختصاص داده شود .اینگونه هر کاربر در هر ثانیه با بالاترین سرعت و بهترین کیفیت ممکن از ویندوز اختصاصی خود استفاده میکند.

 ۳- در مجازی سازی دسکتاپ تمامی هزینه های ناشی از خرابی سیستم های کاربران از بین میرود.

۴- دراستفاده از تکنولوژی دسکتاپ های مجازی، این قابلیت در اختیار مدیران و مسئولان فناوری اطلاعات یک مجموعه قرار می گیرد،تا تمامی مشکلات مرتبط به سیستم عامل کاربران و نرم افزارهای آنها را بدون مراجعه حضوری و از راه دور برطرف کنند.

۵- در تکنولوژی VDI ، سیستم عامل کاربران در جایی دیگر بر روی یک سرور نصب شده و تصویر این سیستم عامل با استفاده از پروتکل های مناسب به دست کاربران میرسد.

شرکت هایی که در زمینه دسکتاپ مجازی ( VDI ) فعالیت میکنند

  • شرکت VMware با نرم افزار Vmware Horizon و با پروتکل PCOIP و VMware Blast
  • شرکت CITRIX با نرم افزار Citrix XenDesktop و با پروتکل ICA و HDX
  • شرکت Microsoft با پروتکل RDP
  • شرکت VCloud Point با نرم افزار VMatrix و با پروتکل DDP

در مقالات بعدی با هریک از این شرکت ها و پروتکل های اختصاصیشان بیشترآشنا میشویم. امیدواریم که از این مطلب استفاده مفید کرده باشید.

 

درباره حسینی

رضا حسینی فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار ، فعالیت خود را از سال 96 در رایان اندیشه مایا آغاز کرده و اکنون به عنوان عضو کوچکی از تیم طراحی سایت و سئو شرکت رایان اندیشه مایا مشغول به کار هستم . قبل از ورود به مایا در حوزه تولید محتوا و شبکه هم فعالیت هائی داشتم . در صورت هر گونه سوال هم می تونید با شماره تماس 021-66943753 تماس بگیرید .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *