قیمت زیرو-کلاینت

قیمت زیروکلاینت را می توان یکی از ارکان مهم این دستگاه نامید که باعث شده خیلی از سازمان ها به سوی zero client روی بیاورند. در این مقاله نگاهی به قیمت و انواع zero client می اندازیم و با قیمت زیروکلاینت های اداری، نیمه حرفه ای و حرفه ای آشنا می شویم.

زیروکلاینت دستگاه متفاوتی نسبت به بقیه تجهیزات کامپیوتری است، که موقع خرید آن باید دقت و تخصص کافی داشته باشید و یا از مشاور متخصص و قابل اعتمادی برای خرید مشورت بگیرید. قیمت زیروکلاینت ها نسبت به کارایی و مشخصات فنی اونها خیلی متفاوت هست. به خاطر همین حتما قبل از خرید زیروکلاینت خودتون مطلب زیر رو بخونید تا اشتباه یا گرون خرید نکنید.

خرید زیروکلاینت

زیروکلاینت باید متناسب با کاربری کارفرما خریداری بشود. عموما زیروکلاینت ها برای ۳ نوع کاربرد مختلف استفاده میشوند:

 • کاربرد اداری: همونطور که از نام آن مشخص هست برای کاربری های ساده مثل وب گردی و آفیس که در اداره ها و سازمان ها استفاده میشه کاربرد دارد.
 • کاربرد آموزشی: بیشتر برای مراکز آموزشی مانند دانشگاه ها و مدارس یا آموزشگاها هست که این نوع زیروکلاینت ها توان اجرای نرم افزار های نیمه سنگین مثل فتوشاپ، اتوکد و تقریبا همه نرم افزار های دو بعدی را دارند.
 • کاربرد حرفه ای: این نوع زیروکلاینت تقریبا همه ی نرم افزار ها را اجرا میکند و از نظر پردازش گرافیکی و کاربرد های سنگین هیچ مشکلی ندارد.

اگر در زمان خرید زیرو کلاینت نوع کاربری متناسب با زیروکلاینت را انتخاب کنیم، قطعا صرفه اقتصادی خوبی خواهیم داشت، و از نظر فنی هم به مشکل نخواهیم خورد.

قیمت-زیرو-کلاینت

زیروکلاینت های اداری

اگر کاربری اداری یا ساده داریم، بهتر است از زیرو کلاینت های مبتنی بر پروتکل RDP که ساده ترین، ارزانترین و ابتدایی ترین نوع زیروکلاینت ها میباشد استفاده شود. برخی از نمونه های رایج و پرفروش این نوع زیروکلاینت ها از برند NComouting بوده است. این برند در اوایل سال ۱۳۸۲ وارد بازار ایران شد که مدل T550 آن با استقبال نسبتا خوبی روبه رو شد. برخی از مزایا و معایب آنها را ذکر میکنیم:

زیرو-کلاینت-اداری

 • مزیت ها:
  • قیمت بسیار پایین: تقریبا ۸۵ درصد کمتر از یک کیس معمولی!
  • عمر بسیار بالا: سخت افزار مناسب.
 • معایب:
  • عدم اتصال به سوییچ: این ضعف باعث عدم امکان پشتیبانی از بیش از ۱۰ کاربر میشد.
  • مشکل فاصله زیروکلاینت ها: به علت متصل نشدن زیروکلاینت کاربران به سوییچ فاصله زیروکلاینت ها یا ایستگاه های کاری نباید از ۱۰ متر بیشتر میشد. (روی مادربرد سرور ۲عدد کارت شبکه ۳ الی ۵ پورت نصب میشود).
  • پشتیبانی نکردن از پورت USB.
  • ۱۶بیتی بودن کیفیت تصویر.

نکته: بعد ها با پیشرفت بازار zero client، برند های زیادی که مبتنی بر پروتکل RDP و حتی با قابلیت اتصال به سوییچ، وارد بازار شدند. این زیروکلاینت ها از پورت های بیشتر و USB هم برخوردار بوده و پیشرفت خوبی داشتند. البته قیمت زیروکلاینت های جدید نیز بیشتر بوده و تقریبا ۷۰ درصد یک کیس معمولی می باشد. چنانچه کاربری معمولی باشد، می توانید از زیروکلاینت هایی مانند:

 • vCloudPoint-S100.
 • NComputing-L300.
 •  Gietek.

ویا برخی مدل های زیروکلاینت HP استفاده کنید.

زیروکلاینت های نیمه حرفه ای

زیروکلاینت های نیمه حرفه ای غالبا ۲۴ بیتی هستند. در این میان برندهای vCloudPoint و NComputing به علت قیمت پایینترشان، پرفروشتر و مناسبتر می باشند. vCloudPoint-S100، یک نرم افزار مدیریتی قدرتمند و توان پردازش گرافیکی ۳۲ بیتی هم دارد.NComputing-l300 هم، توان پردازش گرافیکی ۲۴ بیتی دارد. اکثر این نوع zero client ها ۲۴ بیتی هستند.
در استفاده حرفه ای باید توجه داشت که گاها زیروکلاینت های ۲۴ بیتی را به عنوان زیروکلاینت هایی که توان گرافیکی بالایی دارند ارائه میدهند. متاسفانه مشتری هم بر این گمان که این زیروکلاینت ها توان اجرای هر برنامه ایی را دارا می باشند، آنها را خریداری میکند. کلیه مدل های زیروکلاینت های ۲۴ الی ۱۶بیتی مانند NComputing، توان اجرای نرم افزار های گرافیکی سنگین را ندارند، مثلا نرم افزار های ۳ بعدی. در صورت استفاده از زیروکلاینت برای کاربری حرفه ای بهتر است ابتدا از ۳۲ بیتی بودن زیروکلاینت اطمینان حاصل کنید. در هنگام خرید زیروکلاینت صرفا به علت اینکه برند Zero Client شناخته شده و ۳۲ بیتی است، خرید خوبی انجام نداده اید.

زیرو-کلاینت-حرفه-ای

 •  زیروکلاینت های HP در مدل هایی مانند T310 ،T510 ،T520، فوق العاده قدرتمند بوده و قابلیت اجرای همه ی نرم افزار های گرافیکی را دارند. با خرید آنها شما در حقیقت یک زیرو – تین خریده اید و این خود دو ایراد دارد:
 1. یک به علت همین قابلیت، قیمت آنها به مراتب بالاتر است.
 2. اگر سخت افزار آن که همان ویژگی تین کلاینت بودن آن است خراب شود، تعمیر و یا تعویض قطعات آن به شدت مشکل، گران و عمدتا غیر ممکن خواهد بود.

در استفاد zero client با کاربری حرفه ای برند vCloudPoint فوق العاده بهتر از سایر رقبا عمل می کند.

 1. تفاوت چشمگیر قیمت زیروکلاینت های vCloudPoint با زیروکلاینت های ۳۲ بیتی دیگر.
 2. داشتن نرم افزار انحصاری و رایگان بسیار قدرتمند و ساده.
 3. گارانتی تعویض واقعی تنها زیروکلاینت در سطح ایران که نمایندگی رسمی دارد(شرکت رایان اندیشه مایا).

زیروکلاینت های PCOIP و (Citrix(ICA

نوع دیگری از زیروکلاینت ها، زیروکلاینت های مبتنی بر پروتکل PCoIP و Citrix هستند. این نوع زیروکلاینت ها در بستر مجازی پیاده سازی میشوند. به طور خلاصه این Zero Client ها برای مشتریانی که دارای شبکه های وسیع با تعداد کاربران زیاد هستند، مورد استفاده قرار میگیرند. از این دسته میتوان به Centerm، ATrust، و چند مدل از برند HP مانند T310،T510 ،T520 نام برد. برخی از این نوع زیروکلاینت ها ترادیسی می باشند، که قیمت آنها گرانتر است. مانند HP T310 و Centerm C71 و… که توضیحات و تفاوتهای آنها در مقالات دیگر ما موجود می باشد.

قیمت زیروکلاینت ایرانی

البته زیروکلاینت هایی هم در این میان وجود دارند که توسط شرکت های انگشت شماری در ایران تولید میشوند. زیروکلاینت هایی که با پروتکل PCoIP و (Citrix(ICA پیاده سازی میشوند.

مزیت زیروکلاینت های تولید ایران:

 1.  موجود بودن سخت افزار آنها در بازار و سفارشی کردن زیروکلاینت طبق درخواست مشتری می باشد.
 2. مزیت دیگر آنها قیمت به مراتب پایینتر آنها نسبت به قیمت زیروکلاینت های خارجی می باشد.

البته مسلم است که سخت افزار موجود در برند های خارجی مانند HP دوام و قابلیت های بیشتری دارد.

زیرو-کلاینت-ایرانی

تولید ملی زیروکلاینت مایا

شرکت رایان اندیشه مایا نماینده انحصاری برند vCloudPoint در ایران می باشد. همچنین تامین کننده اصلی برند HP بوده و نیز در تجارت سایر برند ها هم فعالیت دارد. شرکت مایا در حوزه تولید زیروکلاینت مبتنی بر کلیه پروتکل ها رزومه بسیارقدرتمندی را دارا می باشد.بالاترین پروژه اجرایی مبتنی بر پروتکل سیتریکس یا (Citrix (ICA در ایران، با بیش از ۳۰۰ کاربر و توسط دستگاه های تولید شرکت رایان اندیشه مایا در کشور اجرا گردیده است.

سوالات متداول قیمت زیروکلاینت

 • قیمت زیروکلاینت چگونه تعیین می شود؟

قیمت زیروکلاینت ها بر اساس ویژگی هایی همچون، پشتیبانی از پروتکل های مختلف، تعداد پورت های موجود، اندازه، برند، نوع و مدت گارانتی تعیین می شود.

 • آیا زیروکلاینتی هم در ایران تولید می شود؟

اکثرا زیروکلاینت هایی که در بازار به نام زیروکلاینت ایرانی وجود دارد دارای سخت افزاری غیر ایرانی هستند. زیروکلاینت هایی با بردهای چینی که رابط کاربری آن ها توسط شرکت های ایرانی کدنویسی و ساخته می شود.

 • تفاوت زیروکلاینت های ایرانی با خارجی در چیست؟

زیروکلاینت های ایرانی به دلیل اینکه در داخل ایران طراحی و کد زنی می شوند از قیمت کمتری برخوردارند. معمولا پشتیبانی زیروکلاینت های ایرانی راحت و در دسترس است. کمتر شرکت هایی در ایران موفق به تولید زیروکلاینت شده اند.

blank
درباره حسینی

رضا حسینی فارغ التحصیل رشته مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار ، فعالیت خود را از سال 96 در رایان اندیشه مایا آغاز کرده و اکنون به عنوان عضو کوچکی از تیم طراحی سایت و سئو شرکت رایان اندیشه مایا مشغول به کار هستم . قبل از ورود به مایا در حوزه تولید محتوا و شبکه هم فعالیت هائی داشتم . در صورت هر گونه سوال هم می تونید با شماره تماس 021-66943753 تماس بگیرید .

2 دیدگاه در قیمت زیروکلاینت
 1. blank

  سایتتون خیلی خوبه . کمتر سایتی رو تو حوزه زیروکلاینت دیدم که اینقدر اطلاعات مفید و مقالات خوبی داشته باشد . دستتون درد نکنه


[بالا]

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *