سرور برنامه یا Application Server

سرور برنامه یا Application Server چیست

Application-Server

Application-Server

یکی از بزرگترین مشکلات یک مدیر مدرسه ، کیس های قدیمی و مستهلک مدرسه است.چون این کیس های گرون قیمت رو نه میشه دور انداخت ، نه کارایی خوبی برای مدرسه دارند .آیا راهی وجود داره که هم مدرسه مون رو هوشمند کنیم هم این کیس هارو یکی دوسال دیگه استفاده کنیم؟چجوری میتونیم نرم افزارهای جدید و حرفه ای رو روی سیستم های قدیمی خودمون نصب و باهاشون کار کنیم ؟

تعریف اپلیکیشن سرور

Application Server ، مسئولیت سرویس دهی به برنامه ها ویا نرم افزارهای کاربردی را در شبکه بر عهده دارد. سرور برنامه میتواند نرم افزاری ویا سخت افزاری بوده ، و غالبا برای سرویس دهی به برنامه های تحت وب طراحی میشود.اپلیکیشن سرورها صرفا برای انتقال دیتا ی درخواستی به کلاینت ها بوده ، و به همین جهت این ابزارها دارای رابط گرافیکی نیستند.

تعریف وب سرور

Web Server ابزاری برای رسیدگی و سرویس دهی به محتواهایی مانند صفحات وب ، فیلم ها و… است.وب سرور میتواند یک نرم افزار ویا یک سخت افزار باشد . این ابزار طوری طراحی و پیاده سازی میگردد، که کاربر بتواند براحتی از طریق مرورگر خود، آن را مورد استفاده قراردهد.بزبان ساده تر ، کاربر اینترنت از طریق مرورگر به وبسرور دسترسی پیدا کرده و اطلاعات  مورد نیاز خود را دریافت میکند.همانطور که اکنون شما نیز اطللاعات این صفحه از سایت رایان ادیشه مایا را ، از سرور وب ما، دریافت کرده و مشاهده میکنید.

نحوه عملکرد سرور وب و سرور برنامه

معمولا در سرور یک وب سایت ، هردوی Application Server  وWeb Server ، وجود دارد.اما میتوان از آنها بطور جداگانه نیز بر روی یک سرور بهره برد.این دو ابزار طی یک همکاری کامل،  اطلاعات  مورد درخواست را برای کاربر فراهم میکنند . Web Server اطلاعات را ازمحتویاتی که Application Server ارائه میکند گرفته و فرم درخواستی را ایجاد میکند.سپس این اطلاعات از طریق اپلیکیشن سرور ، سرویس دهی شده  و در اختیار کاربر قرار میگیرد.

کاربرد وب سرور و اپلیکیشن سرور

  • در مواردی که وب سرور ما محتوای ساده و غیر گرافیکی دارند میتوان از اپلیکیشن سرور استفاده نکرد.
  • اپلیکیشن سرور هایی که واسط گرافیکی نداشته و سرویس دهی آنها بوسیله یک نرم افزار شبکه انجام میشود ، مستقل بوده و نیازی به وب سرور ندارند.
  • اپلیکیشن سرور ها دارای انعطاف پیاده سازی ، تنوع منابع و آزادی عمل بالاتری میباشند .

          در مقابل وب سرورها ساختارهای ساده تری داشته، وبه همین دلیل امنیت بالاتری در برابر مهاجمان دارند.

  • امروزه تمامی اپلیکیشن سرورها به صورت ترکیبی با وب سرور ها مورد استفاده قرارمیگیرند. اما در سازمانهایی که سطح امنیتی بالایی دارند ، این کار نقاط ضعف را بالا برده و  پیشنهاد نمیشود.

سرور برنامه یا Application Server چیست

استفاده از سرور برنامه در شبکه

اپلیکیشن سرورها یکی از راهکارهای کاهش هزینه و بهبود عملکرد شبکه بوده ، که بسیار مورد استقبال مدیران میباشد. با استفاده از این راهکار، میتوان سیستم های قدیمی موجود در مجموعه را نیز براحتی استفاده ، و به نوعی بازیافت نمود! در این حالت نظارت و کنترل سیستم ها بصورت مرکزی و یکپارچه و  بسیار کم هزینه تر از حالت عادی است.تمامی برنامه های شبکه بر روی یک سیستم نصب میشود .مدیریت برنامه ها آسانتر میشود و در هزینه های نرم افزاری مجموعه نیز بسیار صرفه جویی میشود.همچنین با آپدیت کردن یک برنامه تمامی کاربران به نسخه جدید دسترسی پیدا میکنند و نیاز به بروزرسانی تک تک سیستم ها نمیباشد.

هزینه سرور برنامه

در واقع با استفاده از راهکار اپلیکیشن سرور ، بدون اینکه دستگاه جدیدی خریداری کنیم ، شبکه ای مانند یک شبکه زیرو کلاینت محورخواهیم داشت . میتوان گفت این راهکار قدرتمند نرم افزاری ، توان سخت افزاری کلاینت ها را  بدون صرف هزینه بالا میبرد.  روش سرور برنامه مناسب مراکز آموزشی با سیستم های کامپیوتری قدیمی و فرسوده میباشد. مانند هوشمند سازی مدارس و دانشگاه ها

مزایای سرور برنامه در انواع شبکه های خصوصی

  • مدیریت متمرکز و امنیت بسیار بالا
  • کاهش هزینه‌ های تهیه و نصب نرم افزار های پولی و لایسنس دار
  • عیب ‌یابی و رفع مشکل سریع  برنامه ها 
  • بهینه‌ سازی و آپدیت آسان برنامه‌ها
  • و…