استارت آپ چیست؟

استارت آپ ، واژه‌ ای است که اخیرا مطالب زیادی درباره آن خوانده و شنیده‌ میشود.این نوع فعالیت چندیست در ایران به وجود آمده و در حال پیشرفت است.حتی گردهمایی های Start-Up Weekend نیز بطورهفتگی درشهرستان های مختلف برگزار میشود.دراخبار عرصه ی فناوری و ارتباطات برای تعریف کمپانی‌ های نوپا و تازه نفس از این اصطلاح استفاده میشود.این کمپانی ها عموما راهکارهایی نوین درجهت حل دغدغه های دنیای فناوری ارائه مینمایند.

استارت آپ

استارت آپ چیست ؟ استارت آپ ، فرهنگی نوین ،همراه با نوآوری و خلاقیت فراتراز ایده‌ های فعلی میباشد.هدف از تاسیس استارت آپ ها ، حذف مشکلات مهم و اساسی درمجموعه ها میباشد .آدورا چئونگ، بنیانگذار و مدیریت کمپانی Home-joy  (ازاستارت ‌آپ‌های مطرح سال ۲۰۱۳ در آمریکا) مفهوم استارت آپ را به پنجره ی ذهن رو به آینده تشبیه کرده است.

وی چنین اظهار نموده است:

  • ایجاد یا ملحق شدن به یک استارت آپ ،تصمیمی جدی در جهت جدایی ازشرایط پایدار فعلی میباشد.این امربرای پیشرفت وایجاد تغییراتی عظیم ، با سرعتی بالا میباشد.
  • ویکیپدیا :

نوآوری فاکتور اساسی یک شرکت استارت آپ میباشد . درفرهنگ عامه، استارت‌ آپ‌ها اصولا ماهیتی مرتبط با عرصه فناوری دارند.همچنین درونمایه استارت آپ ، جاه طلبی، خلاقیت و تلاش درجهت رشد بین المللی میباشد.

طبق تعریفهایی که از استارت آپ وجود دارد ، ایجاد استارت آپ ملزوم به ایجاد قوانینی بخصوص نمیباشد.در حالی که تعداد پرسنل کمپانی‌های بزرگ داِئما در حال تغییر بوده و دغدغه درآمد آنها و  سوددهی همواره وجود دارد.استارت آپ ها جدا ازمشکلاتی که گریبانگیر کمپانی‌های عظیم میباشد، فقط در زمینه ‌ی کاری مرتبط به خودشان فعالیت دارند.

 

استارت آپ چیست

موسس استارت آپ

در حالتی که شخصی با چشم انداز ارتقا به کمپانی ای عظیم درسطح کشورویا بین الملل اقدام به ایجاد کمپانی نماید، این مجموعه‌ را به نوعی استارت آپ وآن شخص را موسس استارت آپ مینامند.

یک شرکت استارت آپ چه ویژگی هایی دارد؟

با ارزیابی تاسیس و فعالیت های استارت‌ آپ‌ ها در چندین سال‌ گذشته ،عمر یک شرکت استارت‌ آپ بطور تقریبی ۳  سال برآورد شده است.به زبانی دیگر ، این  مجموعه های تازه تاسیس،  بعد از گذشت حدودا ۳ سال ، دیگر بعنوان شرکت استارت آپ شناخته نخواهند شد.دلایل مختلفی بر پایان دوره ی حدودا ۳ ساله‌  استارت آپ بودن مجموعه ها موجود دارد:

از جمله‌ :

  •  ملحق شدن به کمپانی‌ های عظیم،
  • افزایش مراکز کاری به بیش از ۱ دفتر ،
  • افزایش درآمد مجموعه به بیش از بیست میلیون دلار،
  • افزایش تعداد نیروها به بیش از ۸۰ عضو،
  • افزایش تعداد اعضا مدیریتی به بیش از ۵ عضو،
  • فروش عمومی سهام اعضای اصلی شرکت  و…

 در یک جمله‌ی ساده میتوان رسیدن یک  استارت آپ موفق ، به سطح قابل قبولی از  سودآوری را پایانی برای استارت آپ بودن آن شرکت قلمداد کرد.

تفاوت شرکت استارت آپ با کسب و کارهای دیگر

شرکت استارت آپ مجموعه ای است که  معماری آن بر اساس رشد سریع و فراگیر طراحی شده است.بگونه ای که این رشد و پیشرفت محدود به جغرافیای خاصی نبوده و جنبه بین المللی داشته باشد.به همین علت نباید یک شرکت استارت آپ را با کسب و کارهای کوچکی (مانند یک رستوران ) اشتباه گرفت.

شرکت استارت آپ و فناوری

شرکت استارت آپ

ریشه های مبانی استارت آپ با صنعت فناوری درهم تنیده وبه یکدیگر وابسته هستند.

  • به عنوان مثال کمپانی Uber پیش زمینه‌ ی ارتباط صنعت فناوری رابا صنعت حمل ونقل فراهم آورده است.این شرکت امروزه به کمپانی ای بین المللی درزمینه‌ حمل ومبدل گشته است.برآورد میشود این کمپانی به سطح درآمد معادل ۲۱۳ میلیون دلار دست خواهد یافت !
  • همچنین شرکت استارت آپ آکیولس ، ارائه کننده Head Set های کامپیوتری واقعیت مجازی نیز پیشرفت شگفت انگیزی داشته است .این کمپانی پس از مدتی به خانواده Facebook – که خود روزی یک استارت آپ بود – پیوست .

عوامل موفقیت یک استارت آپ

یک استارت‌ آپ درراه گسترش فناوری‌ مجموعه خود، ازانواع تکنولوژی‌ های موجود بهره میبرند. همچنین دسترسی آسان به فناوری‌ یا محصولات دراین مجموعه ها ، عاملی اساسی در موفقیت و پیشرفت آنها است .به عنوان نمونه درایالات متحده به علت امکان دسترسی ۹۸% مردم به اینترنت ، امکان پیشرفت حوزه های فناوری‌ ومربوط به اینترنت فراهم می باشد .هنگامی که یک شرکت استارت‌ آپ به سطح درآمد چند میلیون دلاری برسد ،طول عمر استارت آپی این کمپانی تمام شده است.ازجالب توجه ترین استارت‌ آپ ‌ها می‌توان شرکت های فعال درزمینه‌ املاک را نام برد.همچنین استارت آپ‌ ها ی خصوصی دارای فناوری ‌های تخصصی، ازعنوان استارت آپ جهت معرفی خود بهره میبرند.ذکرعنوان شرکت استارت آپ میتواند درهنگام استخدام نیرو نیز، کمک رسان این کمپانی ‌های جوان باشد.

نشانه های پایان عمر یک استارت آپ

معمولا موسسین مجموعه های استارت آپ ‌، وجود چهارچوبی خاص، برای تعریف یک کمپانی استارت آپ را قبول نمیکنند.برای مثال راسل دسوزا، موسس استارت آپ SeatGeek میباشد. زمینه‌ کاری این کمپانی تهیه اینترنتی بلیط مسافران میباشد.وی استارت آپ را اینگونه تعریف میکند:

هنگامی که مدیران و کارکنان یک استارت آپ، حس خلاقیت و نوآوری و تاثیر خود بر جامعه را از دست بدهند ، آن کمپانی دیگر یک استارت آپ نخواهد بود.

معمولا با جذب نیروهای بیشتر و نیزگذشت چندین سال کاری از زمان احداث یک شرکت، ایجاد حس خلاقیت وانگیزه گسترش و پیشرفت در مجموعه دشوارتر خواهد شد.مدیران بسیاری حتی ملحق شدن مجموعه به کمپانی‌ عظیمتر را نیز پایانی برای استارت آپ بودن آنها تلقی نمی نمایند.لازم به ذکر است که کمپانی‌های متفاوت با شرایط مختلفی اقدام به خرید استارت آپ‌ ها میکنند.در حالتی که یک مجموعه به تالار بورس ملحق شود، و سهام آن مجموعه نیز دراختیار اشخاص مختلف باشد، این مجموعه دیگراستارت آپ نخواهد بود.

استارت آپ و  ایران

استارت آپ و ایران - شرکت استارت آپ

امروزه در کشورعزیزمان ، هرروزه شاهد تاسیس استارت آپ‌ های بسیاری هستیم.همچنین شرکت های بسیاری نیزازاستارت آپ های دارای برنامه های مورد قبول استقبال کرده و آنها را تحت حمایت خود قرار میدهند.خوشبختانه با نیم نگاهی به اخبار موجود در اینترنت، وجود استارت آپ‌ های موفق داخلی بسیاری را شاهد خواهیم بود.و البته که گسترش یک ایدئولوژی و تاسیس استارت آپ ، علاوه بر طرح اولیه و ابزار و منابع، به خود باوری بانیان و اعضا آن نیاز دارد.

شما نیز میتوانید طرح خلاقانه خود را با ارزیابی تمامی جنبه های آن، تبدیل به یک استارت آپ کنید و اینگونه تبدیل به فردی کارآفرین شوید.

زیرا که کشورمان ایران درزمینه‌ های بسیاری ، گستره ای بکر جهت ایجاد و گسترش خدمات مختلف میباشد.

blank
درباره رایان اندیشه مایا

در صورت وجود هرگونه سوال می توانید با شماره تماس های مجموعه تماس حاصل فرمائید. همچنین می توانید شماره خود را برای ما ارسال نمائید، تا کارشناسان ما با شما تماس حاصل نمایند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.